Ranné predspisovné obdobie
Ranné predspisovné obdobie vymedzujeme 9. a 10 storočím - je to obdobie kedy sa slovenčina začína konštituovať ako samostatný slovanský jazyk. Reč našich predkov v tomto období sa kultivovala v ľudovom, dvorskom a vzdelaneckom prostredí.
Ľudové prostredie - vznikali rôzne žánre folklórnej a rituálnej slovesnosti
Dvorské prostredie - kultivovanie v súvislosti so spravovaním veľkokniežactva predovšetkým na panovníckom dvore, ale aj v kniežacích dvoroch.
Vzdelanecké prostredie - existencia učilišťa s učiteľským zborom, v ktorom boli znalci klasických jazykov.
Staroslovienčina
Poznáme ho ako kultúrny jazyk slovanského pôvodu, ktorý si Konštantán a Metod zvolili na svoje účinkovanie na Veľkej Morave a v Panónii. Pôvodom je to južnoslovanský jazyk, ktorého základom bolo nárečie macedónskych Slovanov z okolia Solúna.
Hlaholika - je to písmo, v ktorom boli napísané pôvodné staroslovienske texty a niektoré ich odpisy. Jeho základom bola kurzíva malej gréckej abecedy doplnená písmenami hebrejského a samaritského pôvodu
Cyrilika - písmo, ktorým boli napísané odpisy pôvodných hlaholských staroslovienskych písomností alebo nové písomnosti. Vznikla úpravou veľkých písmen gréckej abecedy a prispôsobením niektorých písmen hlaholiky.